Mačky

 

Mačka domáca  je už niekoľko storočí domestykovany poddruh mačky divej.Po svojich predkoch zdedila vynikajúci zrak a sluch, k lovu dokonale prispôsobené telo. Ešte prednedávnom bola mačka neodmysliteľnou súčasťou každého vidieckeho domu. S rozvojom civilizácie je ale tohto vidieckeho prostredia čoraz menej a mačka stráca svoje postavenie úžitkového domáceho zvieraťa. 

 

Predkovia mačiek

 

Mačkovité šelmy patria medzi cicavce. Prvé cicavce sa vyvinuli z lazov pred asi 200 miliónmi rokov. Po vymretí dinosautov, pred približne 65 miliónmi rokov, začali cicavce získavať dominantné postavenie, ktoré si udržali dodnes. Vyvinulo sa niekoľko mäsožravých čeľadí, kam patrí aj čeľaď Miacis. Boli to šelmy veľkosti lasice až vlka. 

 

 

Spolužitie mačky s človekom

 

Spolužitie mačky s človekom trvá minimálne 4 500 rokov. Počas tohto obdobia mali mačky rôzne postavenie - boli zbožňované, ale aj prenasledované a zatracované. 

 

 

 

 

 


Vek mačky

 

Prepočtová tabuľka mačacích rokov na roky ľudské Mačka Človek Mačka Človek Mačka Človek Mačka Človek 1 mesiac 6 mesiacov 8 mesiacov      16 rokov 7 rokov 45 rokov  14 rokov 72 rokov 2 mesiace 10 mesiacov        1 rok 18 rokov 8 rokov 50 rokov 15 rokov     74 rokov 3 mesiace 2 roky 2 roky 25 rokov 9 rokov 55 rokov 16 rokov 76 rokov 4 mesiace 5 rokov 3 roky 30 rokov      10 rokov    60 rokov    17 rokov 78 rokov 5 mesiacov     8 rokov 4 roky 35 rokov 11 rokov 62 rokov

18 rokov 

80 rokov 6 mesiacov 14 rokov 5 rokov 40 rokov 12 rokov 65 rokov 19 rokov 82 rokov 7 mesiacov 15 rokov 6 rokov 43 rokov 13 rokov 68 rokov  20 rokov

84 rokov

 

 

 

Rytmus dospievania mačky prebieha inak ako u človeka. V tabuľke je uvedený prepočet približného veku mačky na vek ľudský. Mačky žijúce vonku sa priemerne dožívajú 7 až 8 rokov. U mačiek chovaných doma je priemerná dĺžka života 15 až 20 rokov. Na vek vplýva niekoľko faktorov – pohlavie mačky, životospráva, návyky a pod. Podľa štatistík sa kastrované zvieratá dožívajú vyššieho veku ako nekastrované. Zvieratá žijúce v domácnostiach sa môžu dožiť veľmi vysokého veku. Medzi chovateľmi sú známe prípady extrémne starých mačiek.

 

Mladosť

 

Malé mačiatka sa rýchlo vyvíjajú. Skutočne zrelé pre úplné odstavenie a odovzdanie novému majiteľovi sú vo veku 10 až 12 týždňov. Od narodenia po tento vek sa z bezbranného novorodeného mačiatka stane zvieratko schopné samostatného príjmu všetkých druhov potravy a má zafixované hygienické návyky. Okolo 5 mesiaca mačiatko mení zuby, väčšinou nenápadne a bez väčších ťažkostí. Mačky začínajú pomaly starnúť po 10. roku života. Pokiaľ mačka netrpí nejakou chorobou, staroba sa u nej extrémne neprejavuje. Neskôr sa začínajú objavovať problémy s chrupom. Vo väčšej miere sa objavuje zubný kameň, oslabuje sa zrak, sluch aj čuch. Mačky pomaly strácajú silu a viac pospávajú. Staré mačky bývajú citlivé na zmenu prostredia a iné stresy.

 

Povaha

 

Popísať povahu mačky nie je ľahké. Existujú mačky temperamentné, flegmatické, cholerické, odvážne aj bojazlivé, náladové aj priateľské. Mačka však nie je samotárske zviera a potrebuje nadväzovať sociálne kontakty so svojím okolím. Aj medzi mačkami existujú samotárske jedince, mačka je však spoločenské zviera, čo je už dávno dokázané. 

 

 

Chov mačiek

 

Mačky, podobne ako človek, sú osobnosťami s vlastnými potrebami, ktoré treba rešpektovať. 
 

 

 

 

 

                         

 

 

                     :D                                                                    3-dňový kocúrik